İnsanları Mağazanıza Çekmek İçin Dekorasyon Önerileri

İnsanları Mağazanıza Çekmek İçin Dekorasyon Önerileri

İnsanları mağazalara çeken ilk ayrıntı mağazanın dış görünüşü ve girişi çok önemlidir. Dış görünüşte ve iç dekorasyonda ilk izlenim çok önemlidir. Girişi önemlidir çünkü çocuklu aileleri ve yaşlıları zorlayacak bir merdiven olmamalıdır.

Mağazanın kaldırımdan içerde olması müşterilerine vitrin izleme gibi bir şans doğurur. Vitrinlerin dikkat çekici olması gerekmektedir. Camdan olması mağazanın içinin net görülmesini sağlar. Vitrinin de karmaşık bir şekilde yerleştirilmiş olmaması lazım. Çünkü vitrin mağazanın içinin aynasıdır. Mağazaların arabayla gelen müşterileri için park yerlerinin bulunması insanları o mağazaya çeken etkenlerden biridir. Mağazanın içyapısı müşteri için çok büyük rol oynar. İçeri girdiğinde pis, karışık, dağınık, ışıksız bir atmosferle karşılaşan müşteri mağaza içinde durmak istemeyecektir. Bu yüzden mağaza içi düzen, havalandırma, ışıklandırma önemli paya sahiptir. Işıklandırmada ürünler daha dikkat çekici hale getirilebilir. Eğer mağazalar çok katlıysa insanların rahat dolaşabilmeleri için farklı alternatifler yaratılmalıdır. Mağaza içi asansör, yürüyen merdiven gibi kolaylıklar müşterilerin hoşnut kalmalarını sağlar.

İnsanları mağazanıza çekmek için dekorasyon önerileri bilgisine sahip olmalıyız. Mağaza içinde bulunan stajların çok karmaşık yerleştirilmemesi ve ürünlerin yerleşiminde dizayna dikkat edilmesi lazımdır. Müşteriler bir ürünü incelerken bedenlerine ve stoklarına dikkat çeker. O yüzden ürünleri yerleştirirken küçük bedenden büyük bedene doğru koymalı ve müşterinin ürüne daha kolay ulaşmasını sağlamalıyız. Mağazalardaki renk uyumu da müşteri için bir alternatiftir. Ürünlerin yerleştirilmesinde birbirinin boğan renkler iç içe koyulup müşterinin kafasında kargaşa yaratmamalıyız. İnsanların dikkatini çekecek renkler ön planda kullanılmalıdır.

Müşteriler için mağazalardaki kabinlerde önemli bir ayrıntıdır. Öncelikle bir kişi kabindeyken başka birinin girme imkânı olmayacak şekilde korunaklı olmalıdır. Işık ve aydınlatma olmalı, müşterinin ve yakınlarının zorluk çekmemesi için kabin içinde ve dışında oturma yerleri olmalıdır. Kabinlerde askılar ve ayna olmalı müşteri mağdur olmamalıdır. Mağaza içinde ürünlerin tanıtımın yapan bir ses ya da görüntü çok hoş olabilir. Ayrıca insanları rahatsız etmeyecek tarzda müziklerle onların hem eğlenmesini hem de mağaza atmosferi içinde rahatça alışverişlerini yapmaları sağlanabilir. Müzik insanların ruh hallerinin dışa vurmasını sağlar. Bu da ne alacağı konusunda ona net fikirler verir.

Mağaza içi ve dışı görselliği ön planda tutularak insanlara cazip hale getirilebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart