Mağaza Dekorasyonuna Genel Bakış

Mağaza Dekorasyonuna Genel Bakış

Mağazalarda dekorasyon çok önemlidir. Mağaza dekorasyonu hem mağaza çalışanının verimli bir şekilde işini yapmasını destekler, hem de mağazaya gelen müşterilerin fikirlerini çok etkilemekte. Yaratıcı bir dekorasyonu olan mağazalarda çalışanlarda işlerini severek ve sıkılmadan yaparken mağaza dekorasyonundan sıkılan çalışan kendini işine düzgün veremez ve müşterilerde verimli bir şekilde davranamaz buda mağazanın ürün satabilme potansiyelini etkiler.

Mağaza dekorasyonunda en önemli noktalardan biri vitrin ve vitrin camlarıdır. Vitrin camlarının kaliteli olması mağazadaki ürünlerin daha iyi tanıtılmasını sağlar. Ayrıca dekorasyonda önemli olan başka bir konu ise ışıklandırma ve aydınlatma işlemlerinin başarılı bir şekilde uygulanabilmesidir. Mağazamızın bölümleri de dekorasyonu etkilemektedir. Mesela 3 katlı bir giyim mağazamız olduğunu düşünelim. İlk katta çocuk giyime yer vermeliyiz. İkinci katta bayan giyimine ve son katta ise erkek giyimine yer verilmesi daha uygundur. Ya da normal bir mağazamız varsa ilk girişi çocuk giyime, orta kısmı bayan giyime ve son kısmı erkek giyime ayırmalıyız ve dekorasyonumuzu buna göre yapmalıyız.

NİCE İSTANBUL-ZERGA MERTER-1 (27)

Mağaza da dekorasyonu etkileyen en önemli bir başka nokta ise kabinlerin varlığı ve kabinlerin nerelerde bulunması gerektiğidir. Öncelikle erkek giyim kabinleriyle bayan giyim kabinleri birbirinden uzak olmalıdır ki müşteriler bu durumdan rahatsız olup ürünü denemekten dolayısıyla da ürünü almaktan vazgeçmesinler. Kabinler direk ürünlerin bulunduğu kısımda olmamalı biraz mağazanın canlı olmayan yerlerinde tercih edilmeli.

Mağaza dekorasyonunun temel parçası olan raflar ve vitrin iyi ayarlanmış olmalıdır. Raflar düzenli bir şekilde ayarlanıp, ürünler düzgün dizilmiş olmalı ve raflar çok yüksek olamamalı ki herkes istediği ürüne kolaylıkla ulaşabilsin. Bazı müşterilerde mağazaya girdiğinde bir çekingenlik vardır bu yüzden sürekli mağaza çalışanı ile diyaloğa girmek istemez. Beğendiği ürünü kendisi raftan alıp denemek ister. Bu yüzden raflar herkesin ulaşabileceği seviyede olmalıdır. Vitrinlerde mağazanın değerini yansıtacak şekilde dizayn edilmiş olmalıdır. Vitrin ne kadar güzel dekore edilmişse mağazada o derecede müşteri çeker.

Ve mağazalarda ayna bulunmasına önem verilmeli mutlaka belli yerlerde boy aynaları olmalı ve bu aynalar mağaza dekorasyonu ile uyumlu yerlere yerleştirilmeli.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart