Mağaza Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

Mağaza Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

Ayna ışığın yansıyarak görüntü oluşmasını sağlar. İlk olarak metal yüzeylerin parlatılmasıyla elde edildi. Daha sonra cam levhaların bir yüzünün cıva amalgamları kaplanarak üretilmiştir. Günümüzde ise cıva amalgamları kaplanmak yerine ince gümüş tabakasıyla sırlanarak üretilmeye devam ediyor.

Aynaların çeşitleri üretimleri olmuştur.  Ancak evlerde ve mağazalarda kullanılması açısından düz aynalar bizim için önemlidir.  Düz aynalarda görüntünün olduğu gibi yansıma yapar bizlerin yanılmaması için evlerde kullanılır. Evlerde aynalar görüntülerimizi görebilmemiz için, güneş enerjisinden yararlanarak su ısıtma sisteminde, evleri ısıtmak için kuzey cephelerine konularak kullanılır. Kendimizi görmemiz açısından sadece evlerde kullanılmaz tabi ki. İnsanların oldukça zaman geçirdiği mağazalarda da kullanım alanları fazladır.

Mağazalarda aynalar mekanın aydınlık olması,  geniş gözükmesi için kullanılır. Giyinme kabinlerinde müşterilerin kendilerini boydan görebilmesi için, duvarlarda soyunma kabinlerine kadar gitmemeleri için takı, şapka gibi aksesuarları rahatça görebilmeleri için bulunur.  Soyunma kabinlerinin içinde bulunduğu gibi dışında da vardır. Uzakta bulunması yanlış olur. Kabinlerin içinde bulunan aynaların dar olması alanı daha geniş ve aydınlık gösterir. Şekli kadar kalitesi de önemlidir. Müşteriyi şişman, basık göstermemesi çok önemlidir.  Kabinin her iki tarafında bulunması müşterinin elbisenin her iki tarını görmesine olanak verir.  Mağazalarda olan hırsızlıkları önlemek içinde güzlü yerlere saklanarak kullanılır.

SEMCO LALELİ (3)

Sadece bu şekilde kullanılmaz tabi ki. Mağaza koridorlarında müşterilerin rahat gezinmesi için büyük olması gerekir. Özellikle bayan müşterilerin rahat gezinebilmesi mağaza içindeki alışveriş süresini arttırır. Bu da mağazaya maddi açıdan katkı sağlar. Mağazalarda ulaşım bakımından da kullanım alanları vardır.  Daha çok lüks mağazalarda üst katlara çıkarken kullanılan yürüyen merdivenlerde yansıtıcı aynalar ve merdivenlerden korkarak diğer tercih olan asansörü kullanmak isteyen insanların buraların ölü alanlar olarak değerlendirmemeleri için buralara ayna koymayı tercih ederler. Üst sınıf bir izlenim bırakmak istendiğinde kristal ayna, altın görünümlü ayna kullanmak şık olabilir. Alt sınıf mağazalarda ise sade aynalar kullanılır.

Mağaza dekorasyonunda ayna kendilerine bakım yapmayı seven bayanlar için tuvaletleri cazip kullanım alanı olarak görülebilir.  Duvarlara konulan aynalar bakım yaparken bayanlara oldukça yardımcı olur. Giyim mağaza olarak bakmış olsak da insanların en önemli ihtiyaçlarından olan yiyeceklerin satıldığı marketlerde de ürünlerin üzerine vuran ışık sayesinde daha canlı gözükmesi için kullanılır. Her iki mağaza türünde de kullanılırken satışa destek olmak amacı güdülür.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart