Mağaza İç Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Mağazanızın İç Tasarımı Nasıl Olmalı?


Mağazanızın Eşsiz Dizaynı

Bir mağaza sahibi olabilirsiniz ya da bir mağaza sahibi olmak üzere olabilirsiniz. Her iki durumda da mağazanız için bir iç tasarım arayışında olabilirsiniz. Hem müşterilerinizin gözüne, hem de sizin gözünüze hitap edebilecek ve müşterilerinizi cezbedecek bir mağaza iç tasarımı nasıl olmalıdır?

Mağazanızda bir iç tasarım planladığınızda öncelikle hitap ettiğiniz müşteri profilini mutlaka hesaba katmalısınız. Kadın, erkek ve çocuk hepsine mi yoksa sadece bunlardan birine mi hitap ediyorsunuz; bu durum tasarım sürecinde oldukça önemlidir. Sadece kadınlara hitap eden bir mağazanın iç tasarımında, kadınlara hitap edecek renkler ve aksesuarlar kullanılmalıdır. Bir mağazanın olmazsa olmazı aynaların, kadınların daha çok sevdiği bir obje olduğu düşünülünce, kadınlara yönelik bir mağazada daha çok kullanılması doğru olacaktır. Yine kadınlara hitap eden bir mağazada, renklerde onlara hitap edecek şekilde seçilmelidir. Tabi ki göz yoracak renklerden kaçınılmalı ve çok yoğun kullanılmamalıdır.

magazaictasarimi

Erkeklere yönelik bir mağaza dizayn ediyorsanız da, tercih edeceğiniz her şeyin maskülen bir havası olmalı. Şıkırtılı ve pırıltılı şeyleri erkeklerin pek sevmeyeceği düşünülünce tasarım sürecinde buna dikkat etmek gerekir. Çocuklar için bir mağazanın iç tasarımını yapacaksanız da, cıvıl cıvıl, renklerin yoğun olduğu bir mekan yaratmanız gerekir. Mağazalarda çocukların çabuk sıkıldığı düşünülünce, bu doğrultuda tasarımlar yapmak ve belki karikatürler ile bir duvarı renklendirmek beğeni alacak bir çözüm olabilir. Kıyafet mağazalarında iç tasarım yaparken, ürünlerin sergilenmesi üzerine tasarımlar ergonomiye uygun yapılmalıdır. Raf sistemleri mağazalarda çok tercih edilen ve müşteri içinde çok kullanışlı bir sistem değildir. Bunun yerine elbiselerin askıda sergilenebileceği tasarımlar yapmak daha uygun olacaktır. Bunun dışında iç tasarım sırasında, vitrin olarak kullanılacak alanın seçimi de bir o kadar önemlidir. Burası ürünlerin sergileneceği ilk yerdir. Mağaza içerisinde ışıklandırma da oldukça önemlidir. Hem gözü yormayacak hem de ürünlerinizi ışıldatacak şekilde bir ışıklandırma tercih edilmelidir. Vitrin ışıklandırması da ürünlerinizi istediğiniz gibi sergileyebilmeniz için önemlidir.

Bir mağaza içerisinde her zaman müşterinin konforuna uygun, ürünlerin sergilenmesine uygun ve rahat alışveriş yapılabilecek şekilde bir dizayn yapılmalıdır.  Müşterilerinizin mağazanızda daha uzun vakit geçirmesini istiyorsanız ve bol bol alışveriş yapmalarını istiyorsanız, iç tasarıma önem vermeniz gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart