Mağaza İç Dekorasyonunda Kullanılacak Renkler

Mağaza İç Dekorasyonunda Kullanılacak Renkler

Mağaza dekorasyonunda renk seçimi oldukça önemlidir. Her renk insanın içinde farklı bir etkileşim yaratır. Renkler insanlarda farklı duygu oluşturur. Her rengin anlamı farklıdır. Bunu bilen tasarımcılarda mağaza dekorasyonlarında renklere ayrı bir önem verir. Bu yüzden mağaza dekorasyonunda kullandığımız renkler mağazamızda sergileyeceğimiz ürünlere göre seçilir. Mağazalarda kullanılan her rengin bir anlamı vardır. Bu renklerden;

Mavi saygıyı ve otoriteyi yansıtır. Sarı renk ise daha çok yaz ürünleri satılan mağazalarda kullanılmaktadır. Sarı rengin anlamı yenilikçi ve dikkat çekici olmasıdır. Yeşil renk ise doğayı yansıtır. Doğayı yansıttığından dolayı da güvenli, doğal, rahat ve yaşam dolu gibi anlamlara gelmektedir. Mağazalarda kullanılan kırmızı renk ise insancıl, heyecanlı ve kuvvetli anlamlarında gelmektedir. Turuncu renk kullanımının mağazadaki anlamı bütçeye uygunluğu, ucuzluğu yansıtır. Kahverengi ise resmi olmayan, erkeksi ve doğa yansıtması anlamından dolayı mağazalarda tercih edilen bir renktir.

TOMMY LİFE BİGS MERTER-1 (39)

Mağazalarda en fazla tercih edilen renklerden olan beyaz birçok farklı anlama gelmektedir. İyilik, saflık ve temizlik anlamına geldiği için kullanılan beyaz aynı zamanda da resmi bir renktir. Mağazalarda kullanılan gümüş ve altın renkleri ise görkemli ve ihtişamlı anlamına gelmektedir. Siyah ise otoriter, klas, güçlü ve gizemli anlamlarına gelmektedir.

Renklerin anlamlarından da anlayabileceğimiz gibi mağaza içi dekorasyonunda kullanılacak renkler mağazamızda ki satacağımız ürünlerle doğru orantılıdır. Bunu şu örnekle anlatalım mağazamızda resmi takım elbiseler satıyorsak dekorasyonumuzda kullanacağımız renkler siyah ve beyaz olmalıdır. Spor kıyafetler satan bir mağazamız var ise dekorasyonumuzu oluşturan renkler sarı, mavi veya yeşil olmalıdır. Bir gelinlik veya kuyumcu dükkanının dekorasyonunu yapıyorsak tercihimizi oluşturan renkler gümüş ve altın renkleri olmalıdır.

Bu örneklerimizden de anlayabileceğimiz gibi mağaza içi dekorasyonunda kullanılacak renkler mağazada satılan ürünlere göre tercih edilmelidir. Dekorasyonda kullanılan renkler müşterilerle iletişim kurmamızı sağlayan önemli bir etkileşim aracıdır. Müşteriler mağazaya girdiğinde dekorasyonda kullanılan renklerden etkilenir ve bu renkler mağazanın kalitesini yansıtır. Bu yüzden mağazamızda kullandığımız renkler satış bilançomuzu ve müşteri kapasitemizi etkileyecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart