Mağaza Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mağaza Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mağaza dekorasyonu bu zamanda ürün satmanız için olmazsa olmazınızdır. Mağaza dekorasyonu büyük firmalar tarafından çok önemsenir hatta bu işi yapan uzman elemanlar ile çalışırlar. Ama sizin daha küçük bir mağazanızda varsa ya da ben tasarım işi için para veremem diyorsanız o zaman mağazanızda tasarlarken iken bazı detaylara dikkat etmeniz de fayda var. Peki, mağaza tasarımı nasıl yapılır?

Mağaza dekorasyonda püf nokta dekorasyon çalışmasının değil de ürünlerin dikkat çekici olmasıdır. Yani şunu demek istiyorum; bazen bir reklam aklınızda iyi yer edinir ama siz reklamı hatırlamanıza rağmen reklamdaki ürünü hatırlayamazsınız. Mağazanızda böyle olmasın. Öncelikli dikkat çekeceğiniz şey ürünleriniz olmalıdır.

Duvarlarda soft tonlardaki boya veya fonlar kullanmanız müşterinizin dikkatini dağıtmayacaktır. Renk uyumunu özellikle ürünlerinizi düşünerek seçin. Mesela jean satıyorsanız mavi plan uygulamayın. Mağazalarınızda hareketli sistemlere sahip raflar kullanırsanız sezonlar arasında değişen eşyaların büyüklüğüne göre ayarlamalar yapabilirsiniz. Uzun, düz bir duvarınız varsa sadece sıralı ürünler kullanmayın. Bu tek düzelik müşterinin bir süre sonra dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Bir kaç metre ara ile neşter, örnekler ile donatılmış mankenler ya da ayna kullanabilirsiniz. Bu hareketlilik müşterinin daha dikkatli alışveriş yapmasını sağlarken ayna gereksinimi de karşılamış olursunuz. Hem aralarda kullandığınız bu yapılar sayesinde ürünler arası geçişi daha iyi yaparsınız.

magazatasarimi2Ödemelerin yapıldığı kasa bankosu mümkün olduğunca girişte sağa koymayınız. Çünkü insanlar mağazaya ilk girdiğinde sağ taraftan alışverişe başlar. Yani ilk girişte kasa ile karşılaşmak kimseyi mutlu etmez. Kasa yeterli büyükleriniz olmalı, müşteri fazla beklememeli. Gelelim kabin konusuna; eğer bayan giyim üzerine mağazanızda varsa kabinler açıldığında dışarıdan gözükmeyecek şeklide önüne duvar ya da ayna yerleştirin, çocuk giyim sektöründe iseniz o zaman çocuklara ürün denettirirken annelerin de kabine girebileceğini göz ardı etmeyin ve kabinleri daha geniş yapın. Mağazanız büyük ise kabin sayısı yeterli olmalıdır. Ayrıca kabinleri içine ayna koymak gereklidir.

Daha çok dikkat çeksin istediğiniz bölümlerde daha özel çalışmalar yapabilirsiniz. Daha koyu veya çarpıcı renkler kullanabilir ya da duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Tasarımı yaparken mutlaka birkaç kişiden fikir alın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart