Mağaza Tasarımında Altın Kural

Mağaza Tasarımında Altın Kural

Mağaza Tasarımında altın kural “Ev rahatlığı”dır.
Mağazaların temel amacı müşterilere ürün satışı yapabilmektir. Satış ve pazarlama tekniklerinde yüzlerce yöntem uygulanır. Peki ama uygulanan bu yöntemlerin etkili olabilmesi için gerekli olan ön koşul sağlanmış mıdır? “Ev rahatlığı”
Her şeyden önce müşteriniz mağazaya girdiğinde kendisini rahat hissedebilmelidir. Rahatlık kuralı tüm diğer kuralların ön koşulu olma niteliği taşır. Alışveriş yaparken ya da misafirliğe gittiğimizde öncelik verdiğimiz temel kural kendimizi bulunduğumuz yerde güvende ve rahat hissedip hissedemediğimizdir.

magaza1

Hiç dikkat ettiniz mi?
İnsan farkında olmadan kendini rahat hissetmek için bazı adımlar atar. Mesela düzenli olarak misafirliğe gittiğiniz bir komşunuz ya da yakınınız var ise bir düşünün, gittiğinizde oturduğunuz benimsediğiniz bir koltuk ya da bir alan var mı? Muhtemelen ya aynı yere ya da çok yakınına oturuyorsunuzdur ve her seferinde o bölgeyi tercih etme eğilimi gösteriyorsunuzdur.
Çünkü bilinçdışı size güvenli bir yer bulmanızı kendinizi güvende tutarak korumanızı telkin eder.
İşte bu kural tüm satış pazarlama tekniklerinin direği niteliğindedir. Mağaza tasarımlarında da ferahlık rahatlık ve kullanışlı bir tasarım oldukça önemlidir.  Orta Standlar müşterileri sıkıştırmayacak şekilde tasarlanmalı, mağaza raf sistemleri yeterli aralıklarda olmalıdır. Mağazanız metrekare olarak büyük olmasa dahi küçük tasarım düzenlemeleri ile bu alanları yaratmak mümkün.

“Ev rahatlığı” kuralını doğru uyguladığımızda müşterilerimiz alışveriş yapmayacağı zamanlarda dahi gelerek mağazamızdaki değişiklikleri takip eder, mağazamızda vakit geçirme eğilimi artar. Bu da bizlere avantaj olarak geri döner.

Mağaza tasarımlarının fark yaratan firması MUIZ TASARIM..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart