Mağaza Tasarımında Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mağaza Tasarımında Renk Seçimi!

Mağaza tasarımında doğru renk tercihlerinde bulunmanız gerekir. Uygunsuz renk kullanımı mağaza atmosferini olumsuz bir şekilde etkileyecek nedenler arasında geliyor. Renk tercihlerini nasıl yapacağınıza dair önemli sorunun cevabını vermek için birçok kriteri değerlendirmek gerekir. Mesela çocuk mağazalarında renk seçimleri yaparken daha çocukların dinamizmini yansıtan renk seçeneklerinin olmasına dikkat edilmelidir. Çocuk mağazalarında sade renkler kullanmak uygun olmayacaktır.

Ayı şekilde sadece iç çamaşırı satışı gerçekleştiren mağazalar içinde canlı renkler veya beyaz renkleri tercih etmek gerekir. hijyeni ifade eden beyaz ton rengi sayesinde müşterileriniz nezdinde hijyen algısı yaratmanız mümkündür. Fantezi iç giyim reyonu kısmında ise romantizmi ifade eden renkler tercih edilmelidir. Her yerde beyaz renk kullanmak uygunsuz ve sıkıcı bir mağaza modeline imza atmanız anlamına gelir. Bu sebepledir ki, ürünlerin kullanım noktalarına veya amaçlarına göre harekete geçirici renklerin tercih edilmesi alışveriş meylini arttırıcı bir unsur olacaktır.

DCIM100GOPRO

Ayakkabı mağazaları için ne renk olabilir?

Ayakkabı mağazaları içerisinde pastel renk tercihlerinde bulunulabilir. Estetik bir görünümü ifade eden pastel renkler aynı zamanda da rahatlığı da ön plana çıkarır. Birçok ayakkabı markasının logosunda pastel renklere yer verilmesinin sebebi budur. Tabi sadece pastel renklerle tek tik bir mağaza ortaya çıkartmak doğru olmaz. Ayakkabıların kullanım amaçlarına göre farklı renkler tercih edilebilir. Mesela spor ayakkabıları için yeşil renkler veya gri tonda renkler uygun olabilir.

NİCE İSTANBUL-ZERGA MERTER-1 (20)

Kadın mağazalarında nasıl bir dekorasyon gerekir?

Kadınlar mağazaların dekorasyon yapısına en çok önem veren kişilerdir. Bu bakımdan kadın kıyafeti satan mağazaların kesinlikle düzgün bir şekilde dekore edilmesi gerekir. Kıyafetlerin insanların üzerine üzerine geldiği dar ve nerede neyin olduğunun belirsizlik gösterdiği mağazalarda müşteriler kaçma eğitlimi gösterirler. Bu nedenle alanı geniş, düzenli, dekorasyona önem verilmiş ve elit hisler uyandıracak mağaza tasarımlarına sahip olmanız lazımdır.

Kadın mağazalarında renklerin de önemi var. Ancak son zamanlarda mağaza renk trendleri arasında sade tonajların revaçta olduğunu söyleyelim. Dolayısıyla çok renkli ve dikkati teşhir edilen ürünler üzerinden alan renklerden uzak durulması lazımdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart