Mağazalarda Çocuk Oyun Bölümü Nasıl Olmalıdır?

Mağazalarda Çocuk Oyun Bölümü Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onların yetişmesi, kaliteli insanlar olabilmeleri ve ülkeye yararlı bir birey olabilmeleri için çocuklarımıza uygun oyun alanları ve eğitim imkânları sunulmalıdır.

Çocukların oyun oynamaları için ayrılan yerlere çocuk oyun alanları denir. Çocuk oyun alanları çocukların karakteristik özelliklerinin oluşması için çok önemlidir. Çocuk oyun alanlarındaki malzemeler onlara zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır. Zeminler onların düşme olasılıklarında zarar görmemeleri için tasarlanmış bir şekilde yapılmalıdır. Çocuk oyun bölümleri oluşturulurken yaş grupları dikkate alınmalıdır. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine olumlu katkı sağlayacak şekilde olmalıdır. Çünkü 1-3 yaş arası çocuğun oynayacağı oyunla 3-5 yaş arası çocuğun oynayacağı oyunlar farklıdır. Bu oyun bölümlerinin ayrılması onların birbirlerine zarar vermelerini de önleyecektir. Çok büyük alış veriş merkezlerinde suni parklar, havuz, jimnastik aletleri bulunmaktadır. Bu alanlar çocuklarda ileri yaş grubuna hitap eder. Buna dikkat etmeli ve küçük çocukların bu alanlara girmelerine sınırlama getirilmeli.

Mağazalarda aileler çocukları için uygun oyuncakları seçmelidir. Ayrıca aileler alış verişlerini yaparken ya da yemeklerini yerken çocuklarını görebileceği bir alanda olmaları gerekir. Mağaza sorumlularının buna imkân sağlayacak koşullar yaratması gerekir. Mağaza içince belirli yerlere oyun parkını gösteren LCD ekran televizyonlar konulup, ailelerin içinin rahat bir şekilde olması sağlanmalıdır. Oyun alanlarına güvenlik görevlileri konulup, olumsuz bir durumla karşılaşıldığında müdahale edilme şansı olmalıdır. Çünkü çocuklar kendilerini koruyacak güce sahip değildirler. Çocuk oyun alanlarında teknolojik oyuncaklarda konulmalı ama onların psikolojik gelişiminde olumsuz etki yaratacak oyunlara izin verilmemelidir. Eğitici ve öğretici nitelikte olmalıdır. Zıplama, tırmanma, yürüyüş, çizim yapabilecekleri şekilde etkinlikler düzenlenmelidir.

Bu oyunlar esnasında çocuklara zarar verecek herhangi ortama imkân verilmemelidir. Tünel, salıncak gibi oyun materyallerinin sabitlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Oyun alanları çocukların hayal güçlerini geliştirmesi, çevresindeki çocuklarla iletişim içine girmesi açısından çok önemlidir. Oyun alanları mağazaların giriş ya da çıkış kapılarına yakın yerlere kurulmamalıdır. Yüksek sesli müzikler açılıp çocukların çevresindekileri duymaları engellenmemelidir. Oyun parkındaki oyuncakların kimyasal madde içermemesine dikkat edilmeli ve temizliğine önem verilmelidir. Mağazalarda çocuk oyun bölümü nasıl olmalıdır? Sorusunu böylece cevaplamış olduk.

Çocuklar bizim yarınlarımızdır. Onlara neyi nasıl verirsek öyle de karşılık buluruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart