Tüketiciler Mağaza Atmosferinden Etkilenir Mi?

Tüketiciler Mağaza Atmosferinden Etkilenir Mi?

İnsanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için farklı alternatiflere sahip birçok mağaza mevcuttur. Mağazalar insan sayısının yoğun olduğu yerlerde sayıca çok daha fazladır. İnsanlar bu sayede çok çeşitli alternatiflere sahip olmaktadırlar.

Bu mağazalar genişlik, zemin kaplama, aydınlatma vs. gibi daha birçok nokta da farklılık göstermektedir. Bu farklılığı alışverişte fırsata çevirmek isteyen mağaza idarecileri ticareti ve insan psikolojisini çok iyi bilmelidir.

Tüketiciler mağaza atmosferinden etkilenir mi? İşte bu sorunun cevabı elbette mağazalarda gizlidir. Ferah, düzenli, aranan ürünlerin kolayca bulunabildiği mağazalar her zaman müşterileri için tercih sebebi olmaktadır. Kalabalıktan bunalan insanlar için alışverişi dinlenmeye çevirmeyi bilen mağazalar da vardır. Bu tarz mağazalarda ışıklandırma insanı rahatsız eden değil dinlendiren, göz yormayan şekilde ayarlanmaktadır. Ayrıca ana mekân rengi huzur verici tonlarda seçilirken müzik yayını ruha hitap eden, kulakları rahatsız etmeyecek yüksekliktedir. Ürünler doğru kombinler ile sergilenmektedir. Müşterinin ruhunu sıkmayacak aksine huzurlu ortamlar yaratılabilen mağazalar müşteri üzerinde pozitif enerji oluşturacaktır. Müşteri mağazada geçirdiği sürenin kendisi için kazanımını fark ettiği süreden sonra mağaza için başarı elde edilmiştir.

DCIM100GOPRO
Mağaza Atmosferi

Ürünler beden ve ya diğer özelliklerine göre ayrıştırılmadan sepetlerde, kolilerde vs. satıldığı zaman doğru ürüne ulaşmak müşteriye oldukça vakit kaybettirecek ve psikolojik olarak yoracaktır. Bu durum mağaza atmosferinin dağınık görünmesine ve bunaltıcı olmasına sebep olmaktadır. Bu koşullarda müşteri ihtiyacı olan ürüne ulaştıktan sonra mağazayı terk etmek için acele etmektedir. Ancak daha hoş bir atmosfere sahip mağazalarda müşteri kendini çok rahat hissedeceğinden birçok ürünle ilgilenir. Mağazadan huzurlu ayrılan müşteri memnun müşteridir. Müşteri memnuniyetini mutlaka çevresinde tavsiyeye çevirmektedir. Mağaza atmosferinin iyi veya kötü olması müşterinin yapacağı alışveriş ölçüsünü de değiştirmektedir. Mağaza atmosferinden memnun müşteri mağaza içerisinde daha fazla vakit geçireceğinden ürünleri daha güzel inceler ve çok daha fazla ihtiyacını karşılayabilmektedir. Aslında mağaza sayısı oldukça fazla ve rekabet oranı fazla olduğundan mağaza yöneticilerinin mağaza atmosferi konusunda çok duyarlı olmak zorundadırlar. Müşteri mağazada geçirdiği zamanın kalitesi aynı zamanda mağazanın satış kotasıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart