Vitrin Düzenleme’de Püf Noktalar

Vitrin Düzenleme ve Püf Noktaları

Vitrinler tasarımları müşterilerimizi firmamıza çekebilmek için oluşturulmuş bir davetiyeler gibidir. Bu yüzden vitrin düzenlemek çok önemli ve çok dikkat etmemiz gereken bir konudur. Vitrinimizi düzenlerken çok sayıda ürünü vitrinimize koyarsak ürünler vitrinde sıkışık gözükür ve bir karmaşıklık olur dikkat çekmez. Diğer taraftan vitrinimize az sayıda üründe koyarsak farklı ihtiyacı olan müşterileri kaçırmamıza neden olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tüketici bilinçaltına direk etki edecek mantık oluşturmaktır. Eğer mağazamızda bayan giyim üzerine satış yapıyorsak vitrine koyduğumuz ürünlerle müşteriye bu mağazada her türlü eski, yeni bayan kıyafeti satılır mantığını kavratmalıyız.

Vitrin düzenlemede bazı önde gelen mağazalar dikkat çekici farklı yöntemler izlemekte. Bayan giyimin en önemli mağazalarından bir tanesi vitrinine sadece bir ürün koyarak müşteride merak uyandırmayı amaçlamıştır ve başarılı olmuştur. Bu profesyonel mağazaların çok sık kullandığı bir yöntemdir. Vitrinin müşteri ile iletişimi de oldukça önemlidir. Müşterinin üstüne vitrinde oluşturduğunuz fiyatla giderseniz çoğu zaman başarısız olursunuz. Ama moda ürünlerle ve farklı modellerle giderseniz daha net sonuçlar alırsınız.

Bazı mağazalar ise vitrin oluştururken vitrinden mağazanın içinin tamamen görülmesini sağlıyor. Böylece ürün satın alma olasılığı fazla olan müşteri kitlesini firmaya daha kolay çekiyor. Ticarette önemli noktalardan biri şudur ki pekte değişmez bir vitrinin önünde bir müşteri varsa ve vitrini beğenip içeri girip alışveriş yapıyorsa kalabalığı gören diğer potansiyel müşterilerde o firmayla ticaret yapıyor. Burada demek ki ürünler iyi o alıyor bende almalıyım fikri müşteriyi harekete geçiriyor.

Başarılı mağazalar güzel vitrin oluşturan mağazalardır. Burada dikkat çeken en önemli konu hep aynı tip vitrin oluşturan mağazalardan olmamaya çalışın. Rakiplerinizde olmayan farklı vitrinler oluşturun.

Vitrin düzenleme aslında oldukça basittir dikkat edeceğimiz şey farklılığı yakalamaktır. Kısaca toparlamak gerekirse vitrinimizi aşırı ürün doldurarak düzensiz göstermekten kaçınacak az ama öz ve dikkat çekecek ürünlere yer vermeliyiz. Mutlaka manken kullanmalıyız vitrinimizde. Mankenin düz sabit bir şekilde değil de değişik şekillerde olması daha fazla dikkat çekecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart