Vitrin tasarımı değişikliği ne zaman yapılmalıdır?

Vitrin tasarımı değişikliği ne zaman yapılmalıdır?

Vitrin tasarımları da canlı bitkiler gibi olmalıdır. Zamanı geldiğinde değişime uğramalı fakat ana çizgisini hep korumalıdır. Nasıl ki bir bitkinin değişimi yavaş ve orantılı oluyorsa vitrin tasarımları da aynı şekilde değişmelidir.

Müşterileriniz bir gün çok başka diğer gün bambaşka bir vitrin tasarımı gördüklerinde mağazanızın kimliği hakkında endişeye kapılır ve güven hissini kaybederler. Güvenilir bir imaj için ana hatlarınızı ve logo renklerinizi korumanız gerekir. Logo renklerinizin ve temel mağaza tasarımınızın etrafında dönen vitrin tasarımlarını normal zamanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Vitrininizi mevsim geçişlerine göre şekillendirebilirsiniz. Mesela kış mevsiminde kar efekti verebilir, karlı yazılarla sloganlarınızı yazabilir,beyaz objeler kullanabilirsiniz. Kurumuş yapraklar ve dallar koyarak sonbahar , güneşlik şezlong deniz topu gibi objeler koyarak yaz mevsimi izlenimi yaratabilirsiniz. Mevsimsel sezon geçişlerinde bu tarz değişiklikler yaparak müşterilerinizin dikkatini yeni kampanyalarınıza çekebilirsiniz. Mevsim geçişleri dışında vitrin değişikliği yapmanızı gerektirecek zamanlar da olabilir. Mesela bunlardan birisi 14 Şubat Sevgililer Günü. Sevgililer günü gelmeden önce bazen bir hafta bazen iki hafta önce vitrin tasarımınızı sevgililer günü konseptine çevirebilirsiniz. Kırmızı kalpler, kırmızı renk tonları ağırlıklı objelerle vitrininizi gündeme uyumlu hale getirebilirsiniz.
Anneler günü, babalar günü, yılbaşı vb özel günlerde vitrin tasarımınızda değişiklikler yapabilir ve gündemi yakalayabilirsiniz. Günlere özel kampayalarınıza ve sloganlarınıza vitrin camlarında ve vitrin içi askılarda yer vermeniz müşterilerinizin yapılan değişikliklerden haberdar olması bakımından size avantaj sağlayacaktır. İndirim kampanya yazısı gibi şeyler eklediğinizde neon renkler ile yazılar yazarak daha fazla dikkat çekebilirsiniz. Fakat neon yazılar bazen dikkat çekici özelliğinin dışında mağaza tasarımınızın temel görüntüsünü ve ağırlığını bozabilir. Bu da müşterilerin sizi tercih edebilmesi açısından rahatsız edici olabilir. Rengarenk tencere tava satan bir mağaza iseniz fosforlu renkler ile yazılar yazmak kampanyalar düzenlemek çok avantajlı bir durum iken, vip takım elbise satan bir mağazanın camına fosforlu yazı yapıştırmak çok ciddi bir imaj kaybı ve dezavantaj olacaktır.
Bu yüzden tüm vitrin tasarımlarında kullanılacak ögeler kadar ögenin kullanılacağı mağazanın hangi konseptte olduğu hedef kitlesinin kim olduğu da büyük önem taşımaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart